TYT ve AYT Konuları nelerdir? TYT ve AYT soru dağılımları

TYT ve AYT Konuları ve TYT -AYT soru dağılımları nasıldır? Bu yazımızda YKS (TYT ve AYT) Konularını eski ismiyle YGS konularını aşağıda liste halinde veriyoruz.

YKS(TYT ve AYT) konuları nelerdir?

TYT ve AYT soru dağılımları nasıldır konu başlığında sizler için üniversite geçiş yolundaki en önemli adım olan TYT ve AYT sınavlarına ait bilgileri paylaşacağım. Öncelikle YGS ve LYS olan sınav isminin TYT (Temel Yeterlilik Testi) , AYT (Alan Yeterlilik Testi) ve YDT (Yabancı Dil Testi) olarak değiştiğini belirtelim . YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) adı altında birleştirilen sınav TYT-AYT-YDT oturumlarından oluşacaktır.

TYT ve AYT konuları ve soru dağılımları

Milyonlarca üniversite adayının Temel Yeterlilik Testi içerisinde cevaplayacağı soru sayısı 120 tanedir. Bu sınava AYT ve YDT oturumlarına girmek isteyen her öğrencinin girmesi gerekir. Sınavdaki 120 sorunun 40 tanesi Temel Matematik, 40 tanesi de Türkçe dersinde sorulacak. Kalan 40 soru da 20 tane Fen Bilimleri (7 Fizik – 7 Kimya – 6 Biyoloji) ve 20 tane Sosyal Bilimler (5 Tarih – 5 Coğrafya – 5 Felsefe – 5 Din Kültürü) testleri olarak paylaştırıldı. Sonuç olarak adaylar TYT soru sayısı olarak 120 adet soruyla karşılaşacaklar.

Soru sayısı paylaşımları bu şekilde olmakla birlikte sınav konuları TYT için daha çok 9 ve 10. sınıf konularından seçiliyor. 11 ve 12. sınıf konuları ise AYT (Alan Yeterlilik testi) sorularını oluşturuyor.

 

TYT Konu Dağılımlarında neler dikkate alınıyor

TYT adı üstünde Temel Yetelilik Testi olduğundan Temel konulardan sorular oluşturuluyor . Bunlara birinci bölüm konuları da denir.Matematik, Türkçe ,Fen , Sosyal Bilimler olarak bu bölümde sorulan sorular tüm öğrencilerin cevaplaması gereken sorular olacak ve bu konuların eğitimi ister sayısal ister sözel alan olsun tüm öğrencilere verilecektir.

AYT konuları ve soru dağılımları

Alan yeterlilik testi olarak karşımıza çıkacak olan bu sınavda ise 160 soru çıkacak ,Yabancı dil eğitimi gören öğrenciler de 80 soru çözecekler. Bu 160 sorunun derslere dağılımı ise şu şekilde. 40 Matematik, 40 Fen Bilimleri, 40 Sosyal Bilimler, 40 Türk Dili ve Edebiyatı. YDT sınavında da 80 yabancı dil sorusu sorulacak. Buradaki testlerin içerisinde hem birinci bölüm konuları hem de ikinci bölüm konuları adayların karşısına çıkacak. 9-10-11 ve 12. sınıfın konuları bu sınav müfredatında yer alıyor.İşte TYT AYT konuları ve soru dağılımları

TYT(Temel Yeterlilik Testi) Konuları

AYT (Alan Yeterlilik Testi) Konuları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir