Kpss sınav stratejisi nasıl belirlenir ? - Sorubizden

Kpss sınav stratejisi nasıl belirlenir ?

 

Kpss sınav stratejisi belirlemede çeşitli kriterler mevcuttur .Kimi çözeceği testleri sıraya koyar kimisi kitapçıkta verilen sıralamaya uyar kimi de en kolaydan başlar. Bu yazımızda sizlere genel kabul görmüş yöntemlerden bahsedeceğim. Çalışmaya bu kaynaklardan başlayabilirsiniz.

Kpss sınav stratejisi nedir nasıl belirlenir?

Tüm sınavlarda olduğu gibi Kpss için de bir sınav stratejisi belirlemekte fayda var. Tabi bu belirlemeyi sınava bir ay kala değil de sınav çalışmalarına başladığımızda , sınavdan en az 6-7 ay önce belirlemek gerekir . Çalışılacak kaynaklar çözülecek soru sayıları belirlenmesi gereken en önemli mevzulardan diyebilirim. Strateji belirleme ise sınavı en güzel neticeyi verecek şekilde tamamlamak için gerekli bir durum. Sınav zamanını verimli kullanmayı ve en yüksek nete ulaşmayı hedefliyoruz. Bu sebepler bize strateji belirlemeyi zorunlu kılıyor. Tabi en iyi kpss kitaplarından çalışmayla bu stratejiyi desteklemek gerekli.

Kpss sınav stratejisinde zamanı kontrol çok önemli

Arkadaşlar bilindiği üzere Kpss sınav süresi GK-GY için 120 soru ve 135 dakikalık bir zamanımız var ve bu ciddi bir problem olabiliyor bazen. Nedenine gelirsek matematik ve Türkçe dersleri gerçekten zorlayabiliyor bazen ve yüksek netler ve puan hedefi olanların tüm soruları görüp

işaretlemesi zorunlu bir hale geliyor. Bu da zorlayan sorularda çok vakit kaybetmeden geçmek sınav sonunda vakit kalırsa dönmekle oluyor. Fark ettiğim kadarıyla Türkçe dersi biraz hafife alındığından sınava kadar belki de ihmal ediliyor . Fakat Türkçe dersinin de Matematik

dersinin de getirisi aynı diğer taraftan Genel kültür derslerinin getirisi de aynı . Türkçe ve Matematik derslerine göre Genel kültür tarafı daha çok ezbere dayalı olduğundan 30 dakika civarında yapılabiliyor .Genel Yetenek tarafında ise paragraf soruları ve matematikte uzunca sorulan problemler bizim daha çok vaktimizi alıyor. Bu da eğer sınava Türkçe matematik ve Genel kültür sıralamasıyla gidersek son soruları görememe riskini artırır. Burada sınav çalışmasına başlarken seçtiğimiz strateji ön plana çıkacak. Madem sınav sorularının puanları aynı o halde zamanı en verimli halde kullanabilmek için hangi sıralamayı takip edeceğiz bir karar vermeliyiz.

Kpss sınav stratejisi için soru çözmeye hangi testten başlamalı

Sınava hangi testten başlayacağınızı önceki çalışmalarınız esnasında çözdüğünüz deneme sınavlarında belirlediğinizi varsayıyorum. Benim aklıma iki yöntem geliyor. Bunlardan biri;

Türkçe Matematik -Tarih-Coğrafya- Vatandaşlık ve son olarak Güncel Bilgiler çözmek birinci seçenek ve benim de tercih ettiğim sıralama.

Bu sıralamayı tercih etmemin sebebi Genel kültür tarafı hızlı yapılabiliyor tabi bu hızlı işaretleme işi her ne kadar riskli olsa da ezberiniz iyiyse ve yeterince deneme sınavı çözdüyseniz hem hızlı hem de doğru yapacaksınızdır. Türkçe ve matematik soruları ise genelde zaman çalmaya yönelik oluyor ve sınav anında hızlı okuyup doğru anlayıp yorumunu da doğru yapmak gerekiyor bu soruların. Bunun da en güzel ve etkili çözümü sınavdan 4-5 ay kadar önce konuları bitirip her gün ama her gün düzenli paragraf soruları ve matematik problemi çözmekten geçiyor . Benim düşünceme göre bu soru çözümleri için ayrı kaynaklar almak yerine Türkiye Geneli deneme sınavlarını çözerek hem yeterli miktarda soru çözmüş olursunuz hem de kaliteli ve sınavda karşınıza çıkacak tarzda sorular görmüş olursunuz. Tavsiyem Türkçe ve matematik için TG Denemeleri çok faydalı olacaktır. Ne kadar erken konuları bitirip Denemelere başlayabilirseniz o kadar kardasınız. İkinci seçenek ise GK-GY sıralamasını takip etmek olacaktır.

Kpss sınav stratejisi için GK-GY sıralaması nasıl olur?

Bu sıralamayı tercih etmenin geçerli bir sebebi testlerin ayrı puanı getireceğini düşünüp ve eğer Türkçe Matematik tarafı çok zaman alacak gözüyle bakınca sınavın belki de saniyeler içerisinde yapılabilecek genel kültür sorularını göremeyeceğiz.  Bu sebeple Genel yetenek tarafına oranla daha hızlı yapılabileceğini düşündüğümüz genel kültür tarafını çözmek akıllıca olacaktır. Bu seçeneği Türkçe ve  matematik netleri diğer bölüme göre daha düşük olan kişilere uygun görüyorum .

Kpss Zaman sorunu

Kpss sınavlarında öğrencilerin zamana karşı yarışı çok stresli bir durum ve bununla başa çıkamayan bir aday hüsranla ayrılabiliyor sınavdan . Zaman kontrolü için deneme sınavlarını sıklaştırmayı ve bu sınavları zaman tutarak ve varsa optik kağıdına işaretleyerek yapmalarını öneriyorum. Türkçe dersi için özellikle paragraf sorularına hususi özen gösterilmeli ve günlük 15-20 bandında soru çözülmeli . Her dersten fule yakın yapmayı amaçlayan arkadaşlar için zaman daha hızlı akıyor ve stres de aynı oranda artıyor. Bu sebeple Türkçe paragraf soruları için uygulanacak bazı taktikler var ve gerçekten işe yarıyor. Bunları izlemenizi ve deneme sınavları üzerinde uygulamanızı tavsiye ediyorum . Matematik dersi için ise konu eksiği tamamlandıktan sonra çözümlü sorularla ilerlenmeli ve konular bitince TG denemelerine başlanmalı.

Sonuç olarak sınavdan önce belirlediğiniz yöntemi TG denemelerinde deneyin ve olumlu neticeleri alana kadar uğraşın . Bence en çok dikkat edilmesi gereken mevzu zaman yönetimi olacaktır. Lütfen sınavdan çok çok önce zamanı yönetmeyi öğrenelim çünkü gerçek sınav anı geldiğinde sınavın çok ciddi olması stresi artırıyor ve zaman kontrolü deneme sınavlarındaki gibi kolay olamayabiliyor. Acele edin hızlı çözün demek istemiyorum ama maalesef buna mecbur kalıyorsunuz eğer hedefiniz 90 ve üzeri puan almak ise 🙂

Kpss sınav stratejisi hakkında düşüncelerimizi dile getirdik .Faydalı olması niyetiyle paylaştığımız bu konu ile alakalı aklınıza takılanları yorum olarak atarsanız geri dönüş yapılacaktır. İyi çalışmalar arkadaşlar.

Youtube kanalımızı buradan ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir