Kpss Motivasyon ve Sınav Öncesi Önemli Tavsiyeler - Sorubizden

Kpss Motivasyon ve Sınav Öncesi Önemli Tavsiyeler

Kpss sürecinde motivasyonun önemi ve sınava gireceklere tavsiyeler

Kpss 2018 sürecini atlatmış birisi olarak sizlere KPSS 2020 sınava gireceklere tavsiyeler başlıklı bir yazı hazırladım. Kpss motivasyon adlı yazım biraz uzun olacak fakat bir o kadar da faydalı olacağını düşünüyorum.
Kpss çalışanlara tavsiyeler yazısında ilk maddede programlı ve disiplinin öneminden bahsetmek istiyorum

Kpss motivasyon mu daha önemli disiplin mi?

Kpss hepimizin bildiği gibi meslek hayatına geçişin en önemli adımı diyebiliriz. Bu sınav süreci 12 aylık bir zaman dilimi olmasına rağmen verimli manada değerlendirilen kısım 7-8 ay oluyor ortalama. Kpss ister lisans ister önlisans düzeyinde olsun çalışma yöntemleri hemen hemen herkes için aynıdır diye düşünüyorum. Kpss sınav stratejileri belirlenirken de evvela disiplinin önemi vurgulanmalı. Disiplin bizi dinç tutacaktır ve motivasyonun geçici etkisinden daha çok fayda sağlayacaktır bizlere. Motivasyon bizi bir süreliğine çalışmaya iter heveslendirir fakat sonra yarı yolda bırakabilir. Disiplin ise gün içerisinde yapılması gerekenleri yapmayı bize emreder ve bu durum alışkanlık haline gelirse sınava çalışma noktasında ve kpss motivasyon noktasında yeterli gücü almış olacağız haliyle extra motive edilmeye ihtiyacımız kalmayacaktır. Tavsiye olarak disiplin konusunda düşüncelerim ;

Hedef belirlendi
Kpss kaynak tavsiyeleri yazımıza bir göz atıldı
Çalışma stratejisi belirlendi
Ve çalışmalar başladı. İşte disiplin tam da bu noktada devreye giriyor.

Yukarıda yazılanların yapılması bir döngü haline gelecek ve bu döngü alışkanlığa dönüşecek. Ve netice olarak bizde KPSS çalışma disiplini oluşmuş olacaktır arkadaşlar. Disiplinin oluşması tamamen bizim irademizle alakalı bir durum ve ihmale gelmeyecek bir adımdır KPSS sürecinde. Bir binanın temeli ne ise KPSS çalışma sürecinde disiplin odur. Tabi bu iradenin de oluşması hedeflerimize ve hayallerimize inanarak bu yolda üzerimize düşen vazifeyi en güzel şekilde yapmaya bağlıdır. Ne demiştik Yari güzel olanın gözünü uyku tutmazmış .. Tabi burada yar kpss değil 🙂 Bir öğretmene göre talebeleriyle buluşmak belki, bir mühendise göre de güzel bir gelecek kurmak olabilir. Bu sebeptendir ki Disiplin > Motivasyon 

Kpss 2021 kaynak seçimi

Bu sınav disiplinli çalışma gerektiren bir sınav dedik ama Kpss 2021 sınava gireceklere tavsiyelerde en mühim noktalardan birisi kişinin neye nasıl ne kadar çalışacağını da bilmesi, belirlemesi gerekiyor. Bu bölüm için KPSS 2021 kaynak tavsiyeleri isimli yazımı da ayrıca okumanızı öneririm. Burada vermiş olduğum kaynaklar kendi kullandığım ve gayet memnun kaldığım kaynaklardır. Kpss kaynak seçiminin önemine gelecek olursak evvela konu anlatımı güzel bir kitap ve örnek soru çözümleri çok olan bir kitap gerekir. Bazı kaynaklar da var ki zor soru sormayı alışkanlık etmiş. Bu kaynaklar maalesef boşa zaman kaybı ve moral bozukluğu olarak bizlere dönecektir arkadaşlar. Bu sebeple güzel bir piyasa araştırması neticesinde kitaplarımızı edinelim.

Çalışmak için asla geç değil

Kpss 2021 lisans ne zaman yapılacak ve ne kadar süremiz kaldı? Bu sorular hedefi olan bireyler için çok da önemli olmayan şeyler. Çünkü çalışma programı hazır ve konular zamanında yetiştirilecektir. Önümüzdeki 5 aylık sürede neler yapılabilir? Nasıl hareket edilir sorularının cevabına da bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Kpss lisans sınavına hazırlanan arkadaşlar için konuların yetiştirilmesi yeterli bir süre var ve bu süre iyi değerlendirilmeli . Konu çalışmalarına hız verilmeli ve konu eksiği kalmaması için sınavdan 2 ay öncesinde tüm konuların halledilmesi gerekmekte. Bu disiplinli bir çalışmayla olmayacak bir durum değil. Peki konularımız tamamsa ne yapacağız? Konu tekrar videoları izlemeli ve genel soru çözümü yapan videoları dinlemeliyiz. Eğer ki öyle bir imkanımız yoksa Türkiye Geneli deneme sınavlarıyla konu tekrarı yapılabilir. Her soru detaylı olarak çözümlerinden öğrenilmelidir.  Türkye Geneli deneme sınavlarını sitemizde bu linkten bulabilirsiniz.

Çalıştığım konular hiç aklımda kalmadı ne yapmalıyım?

Bu problem daha doğru bir ifadeyle bu hissiyat işini ciddiye alarak çalışan hedefleri için çabalayan tüm arkadaşlarda vardır ve aslında bir problem değildir. Tabi ki ortada harikulade bir emek var ve karşılığını görmek istiyor insan haliyle. Bu düşüncelerin aklınıza gelmesi sizi pes etmeye değil daha da çok çabalamaya itecektir,itmelidir. Çok değil 6-7 ay sonra şu zamanda çektiğiniz dertler yerini huzura bırakacak ve elhamdülillah diyeceksiniz (inşallah).  Çalışan , hakkını veren arkadaşlar böyle bir netice ile karşılaşacaklardır inşallah.

Kpss motivasyon durumumuz Sosyal medya tarafından bozulmasın!

Kpss gibi ciddi bir sınava girecek olan ve bu bilinci taşıyan arkadaşların sosyal medya kullanımı da sınırlı olacaktır. Sosyal medya içeriklerinden de yoğun olarak faydalanan arkadaşlar vardır fakat benim naçizane tavsiyem konu eksiklerimizi tamamlamadan sosyal medya gönderilerinin takibini biraz askıya almakta fayda vardır. Tabi sonraki aşamalarda yani konular bitince soru çözümleri yapabileceğiniz siteleri takip edebilir, sosyal medya gönderilerini de inceleyebilirsiniz. Ben de sosyal medyanın gücünden , o paylaşım bolluğundan iyi derecede faydalandım diyebilirim. Sizler de takip ettiğiniz sayfaları zaman zaman inceler,son derece güzel soruları,bilgileri görürsünüz ..

Tabi faydalı olduğu kadar zamanında ve bilinçli kullanılmazsa sosyal medyanın zararı da kaçınılmaz oluyor, kişinin zamanının büyük bir bölümünü mahvediyor.. Bir başka sıkıntılı durum ise paylaşılan yanlış bilgiler de olabiliyor. Dikkat etmekte fayda var.

Kpss Motivasyon yazımızda gelelim neticeye;

Kpss motivasyon ve kpss 2021 sınava gireceklere tavsiyeler isimli yazımızın gayesi size vaktin su gibi akıp gittiği şu zamanda bir nebze olsun sizlere umut aşılamak ve sizin mücadeleye ilk günkü disiplin ile devam etmenizi sağlamaktır. Güzel günler çok yakın yeter ki kolu komşu ne der ne düşünür diye kafamızı boş muhabbetlerle doldurmak yerine hedefimize sarılalım olur mu 🙂

Son zamanlardayız ve bir sürü konu eksiği var deyip pes etmek yerine kalan zamanı en iyi şekilde değerlendirelim. Çünkü kalan 5 aylık sürede her konu halledilebilir, yeterli miktarda soru ve denemeler çözülebilir, geleceğinden emin olduğumuz o güzel günlere emin adımlarla yürüyebiliriz.

Stresli bir zaman olacak belki evet ,zor da olacak hakkınız var fakat öyle güzel dizayn edilmiş bir vücudumuz var ki başaramayacağımız bir şey yok halledemeyeceğimiz bir engel yok .. Sizler de benim yaptığım gibi gelecekteki güzel günleri düşünüp bir daha, bir daha çalışın 🙂 Sınav neticeleri Ağustos 2018 de açıklandığında Elhamdülillah diyerek karşıladığım gibi sizler de 2021 Ağustos ayında aynı şekilde, aynı hissiyatlarla sınav sonucunuzu karşılarsınız inşallah. Kendinize ve gücünüze inanın yapabileceklerinizin en iyisini, en fazlasını kalan sürede yapmak için tüm çabanızı harcayın arkadaşlar . Kpss motivasyon yazımızın sonuna gelirken sizlere iyi çalışmalar dilerim 🙂 Disiplininiz eksik olmasın gayretiniz,inancınız daim olsun arkadaşlar  🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir